Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

PlayStation 5 kullanıcı arayüzü tanıtıldı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 PlayStation 5 kullanıcı arayüzü tanıtıldı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor PlayStation 5 kullanıcı arayüzü tanıtıldı

Sony bugün State of Play etkinlikleri çerçevesinde PlayStation 5 kullanıcı arayüzü oyunculara tanıtıldı. Mevcut konsollarınızdan çok büyük farkları olmasa da arayüz tasarımsal anlamda yeni bir seviyeye geçmiş ve oldukça hoş görünüyor.

PlayStation 5 kullanıcı arayüzü oldukça şık duruyor

Bugün yapılan gösterimde öncelikle dinlenme modundan başlandı ve kontrol merkezi arayüzüne geçiş yapıldı. PlayStation butonu ile mevcut konsolunuzda da görebildiğiniz kısım PlayStation 5’te daha işlevsel ve kullanışlı görünüyor. Aynı zamanda arkadaki oyunun bir yere kaybolmaması da çok güzel olmuş. Buradan çevrimiçi olan arkadaşlarınıza, indirme durumlarına hemen alt taraftaki bir satırda yer alan sekmeler yardımıyla hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Hızlıca geliştiricilerin yayınladığı duyuru ve haberleri kontrol etmeniz de mümkün. Bunu da hemen ortada sıralanmış olan kartlar sayesinde yapıyoruz.

Esnek Reklam Alanı
 

Kartlar kısmında yine DualSense’in “Create” tuşuyla oluşturduğunuz son ekran görüntülerini görebiliyorsunuz. Bu kartlardan ayrıca oyunların bölümlerindeki ilerlemenizi ve toplam ilerlemenizi de takip edebiliyorsunuz. Görevleriniz ve yapmanız gerekenler de bu ekranda yazıyor. Tabi videoda gösterilen Sackboy A Big Adventure oyununda olan bu özellikler diğer tüm oyunlarda böyle çalışacak mı bilmiyoruz. Bazı aktivitelere tıklayarak direk oyundaki ilgili bölüme de gidebiliyorsunuz. Bu anlamda PlayStation 5 kullanıcı arayüzü bize zaman kaybetmeden kaldığımız yerden devam etme şansı tanıyor.

Oyunda takıldığınız yerleri internetten arayarak bulup zaman kaybetmemeniz için arayüz bazı PS5 oyunları için “Game Help” özelliğini gösteriyor. Bulmanız ya da gitmeniz gereken bir yerde takıldıysanız, bu özelliği kullanarak internette aramaya gerek kalmadan oyun içi yardım alabiliyorsunuz. Sesli sohbet ise tıpkı bilgisayarda kullandığımız Discord, Skype gibi uygulamalar gibi çalışıyor. Arkadaşlarınız sizi sesli sohbet odalarına davet edebiliyor ve siz de katılabiliyorsunuz. DualSense kontrolcüsünün içinde barındırdığı entegre mikrofon ile direkt konuşmaya başlayabiliyorsunuz. Ekranınızı paylaşarak arkadaşlarınıza oyununuzun yayınını dahi yapabiliyorsunuz.

qmSTMM

Yine aynı kartlar kısmından arkadaşlarınızın kurduğu takımlara katılıp o oyunda olmasanız bile direkt olarak oyuna katılabiliyorsunuz. Mevcut oyununuza elveda diyerek arkadaşlarınıza katılabiliyorsunuz. Yeni nesil konsol PlayStation 5’in kullanıcı arayüzü çok kullanışlı görünüyor. Hem daha etkileşimli hem de daha sosyal olan bu arayüz için detaylı bilgiyi PlayStation Blog yazısını okuyarak edinebilirsiniz.

Kaynak

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle