Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Xbox Series X Türkiye fiyatı dünya basınında konuşuluyor

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Xbox Series X Türkiye fiyatı dünya basınında konuşuluyor
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor Xbox Series X Türkiye fiyatı dünya basınında konuşuluyor
Xbox Series X Türkiye fiyatı dünya basınında konuşulmaya başlandı. Fiyatların ülkemiz için aşırı yüksek olması onların bile dikkatini çekmiş durumda.

Xbox Series X Türkiye fiyatı yalnızca Türk oyuncuların değil, dünya basınının da dikkatini çekmeyi başarmış. Dünya genelinde 500 dolar fiyatında satılan konsolun ülkemizde 1200 dolar olmasını konu alan bir başlık yayınlanmış. Gelin birlikte bu acı başlığa yakından bakalım.

Xbox Series X Türkiye fiyatı hızlıca meşhur oluyor

Gamerant “Xbox Series X Türkiye’de Delicesine Pahalı” başlığıyla yayınladığı bir yazıda maalesef üzücü ifadelere yer verdi. Microsoft’un Xbox Series X için oluşturduğu ödeme planının Türkiye’de uygulanmadığına da değinerek Türk oyuncuların yaşadığı sorunları dile getirdiler.

Esnek Reklam Alanı
 

“Microsoft, yakın zamanda Xbox Series X All Access adlı bir ödeme planı uygulamaya koydu. Bu, müşterilerin konsol resmi olarak ödenene kadar ayda 35 ABD doları ödemelerine olanak tanır. Yine de talihsiz olan, bu ödeme politikasının Türkiye’de mevcut olmamasıdır. Ne yazık ki, Türk oyun meraklıları bir oyun konsolu için 1200 dolar ödemek zorunda kaldı.”

QVK53S

Aynı zamanda konsolun dünya genelindeki fiyatı dolar bazında Xbox Series X Türkiye fiyatı ile kıyaslayarak hepimizin yakındığı vergilerden de bahsedilmiş.

“Xbox Series X ön siparişleri Avustralya ve diğer ülkelerde tükenirken, çeşitli farklı faktörler nedeniyle diğer ülkelerdeki konsolun fiyatı artırıldı. Türkiye, oyun donanımı fiyatlarının büyük ölçüde artmasına neden olan çok sayıda yeni vergi politikasına sahiptir. İthalat vergisi, satış vergisi, lüks vergisi ve katma değer vergisine ek olarak, konsolun Türkiye’deki toplam fiyatı 1200 doların üzerinde.”

Son olarak geçici ek gümrük vergisinin de uzatılmasıyla 7,499 TL’den 9,299 TL’ye fırlayan Xbox Series X Türkiye fiyatı sadece bizim değil, yabancı basının da dikkatini çekmiş durumda. Ayrıca bu durum ile ilgili yorumları da şu şekilde:

“Xbox Series X’in bir aydan biraz daha uzun bir süre sonra piyasaya sürülmesiyle, dünyanın dört bir yanındaki birçok oyun meraklısı yeni nesil konsolu ön sipariş vermeye başladı. Yine de Türkiye’deki Xbox hayranları diğer ülkelere göre küçük bir sorun yaşıyor. Xbox Series X, Türkiye’de neredeyse dünyanın herhangi bir yerinden yaklaşık dört kat daha pahalı.

Açıkçası, bu, oyun topluluğunun birçok Türk üyesinin inanılmaz derecede öfkelenmesine neden oldu. Konsolun aslında değerinde olduğu 500 dolara ek olarak Türk vatandaşlarından 700 dolar ödemesini istemek oldukça gerçekçi görünmüyor. Muhtemelen, Xbox Series X zaten sınırlı sayıda, bu nedenle Türk tüketicilerin ilk lansmanında erişilebilir bir şekilde konsola ellerini koyma olasılığı daha da düşük görünüyor.”
Kaynak

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle